top of page

1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat mezunu olan Bülent Orta, mezuniyetinin ardından Asmaş Ağır Sanayi Makineleri A.Ş.  finansman uzmanı, Markem Yapı Kimyasalları A.Ş.’de finansman yöneticisi olarak 7 yıl çalışmıştır. Finansal yönetim alanında önemli iş tecrübeleri elde ettikten sonra, üniversite hayali olan kendi şirketini kurma vizyonu ile hareket eden Orta, 25 Kasım 1997 yılında İzmir’de Türev Yönetim Danışmanlığı Ltd.Şti.’yi kurmuştur. Kurulduğu günden bu yana sürekli kendini geliştiren Türev Danışmanlık grubu, Bülent Orta’nın Grup Başkanlığı liderliğinde şu anda Türev Yönetim Danışmanlığı, Türev Eğitim Danışmanlığı, Türev Bilişim Danışmanlığı, Türev İK Danışmanlığı ve Türev Kalite Danışmanlığı alanlarında 28 ilde faaliyet gösteri hale gelmiştir. 

Türev Danışmanlık Kurucusu ve Grup Başkanı Bülent Orta’nın, 2 şirkette ortaklığı ve 3 şirkette bağımsız icra/yönetim kurulu üyeliği bulunmaktadır. Ayrıca uzmanı olduğu konularda şirketlere yönetim danışmanı ve eğitmen olarak hizmet vermektedir.

Bülent Orta, Stratejik Yapılandırma Danışmanı olarak aşağıdaki konularda uzmandır:

  • Stratejik yönetim, aile şirketi yönetimi, icra/yönetim kurulu oluşturma,

  • Kurumsallaşma, kurumsal yönetim, aile anayasası, 

  • Şirket yapılanması ve organizasyonel yapılanma, 

  • Finansal planlama, finansal yönetim, verimlilik ve karlılık artırma,

  • Liderlik, iletişim, mavi ve beyaz yakalı kişisel gelişimi ve takım yönetimi,

Türkiye’nin sayılı stratejik yapılandırma danışmanları arasında yer alan Bülent Orta, Türkiye genelinde 26 farklı sektörden 250’nin üzerinde aile şirketinin kurumsallaşma düzeyinin, sisteminin, verimliliğinin ve karlılığının artmasını sağlamıştır. Ayrıca seminerleri aracılığıyla 5.000’nin üzerinde hissedar, patron ve üst yöneticiye liderlik ve stratejik yönetim desteği vermiştir. Hizmet verdiği şirketlerin ve yöneticilerinin performanslarının artmasına destek olmuştur. 

Yöneticiler için temel koçluk (coaching) eğitimi sertifikasına sahip olan Bülent Orta, bugüne kadar Türkiye genelinde 20.250 saat danışmanlık ve %92,2 memnuniyet ortalaması ile 42.809 saat eğitim vermiştir.  Özel sağlık, lojistik, gıda, yazılım,  turizm, inşaat, imalat ve otomotiv sektörlerinden yaşamsal çözümler ürettiği şirketler arasında 5-10 çalışanlı mikro şirketler, 15-20 çalışanlı küçük şirketler, 100-200 çalışanlı orta boy şirketler ve 500 ve üstü çalışanlı büyük şirketler bulunmaktadır.  

Hizmet verdiği şirket ve kurumlar arasında Ed-Van Vantilatör Ltd.Şti. (İzmir), TDS Mühendislik A.Ş. (Manisa), Aktur Araç Muayene İst.A.Ş.(İzmir), Bakış Pvc Yapı Elemanları Ltd. Şti. (İzmir), Eltaş Transformatör A.Ş., Antalya Alkollü İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş., Topkapı İçecek Dağıtım Pazarlama A.Ş. (İstanbul), Baysal Arıtma Ltd.Şti. (İzmir), Yüksel Mühendislik Ltd.Şti. (Antalya), Günsu Enerji Sistemleri ve Konfor Tesisleri A.Ş.(Antalya), Sunar Grup (Adana), Recepoğlu Grup (Samsun), Usyap Pvc Doğ.Ltd.Şti. (İzmir), Seras Ofis Mobilyaları Ltd.Şti. (İzmir), Hakkı Usta Oğulları Ltd.Şti. (Aydın), Emniyet Ticaret (Mersin), Hisarlar Makine A.Ş. (Eskişehir), Rixos Larespark Otel, Ephesia Hotel, Ephesia Holiday Beach Club (Kuşadası), Kocaer Tekstil, Ahmet Yar Soğutma San. ve Tic. A.Ş. (İzmir), Bosch Isıtma Ürünleri San Tic A.Ş.(Manisa), Oriflame (İzmir), Medstar/An-Deva Sağlık Grubu (Antalya), Diyarmed Medikal (Diyarbakır), Özkan Demirçelik A.Ş., Mayr-Melnhof Graphia İzmir Karton San. A.Ş., BTA Catering (İzmir), ABP Gıda ve Ölçü Sistemleri Ltd. Şti, Art Alukrom Yapı Teknolojileri A.Ş., Suat Güngör İnşaat, Faros Turizm Yatırımları A.Ş., Mesa Etiket, Anadolu Turizm A.Ş., MND İzolasyon, Bosch Manisa, Aydın Sanayi Odası, ATSO Antalya Ticaret ve Sanayi  Odası, Bandırma Ticaret Borsası, Kayseri Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, İzmir Makine Mühendisleri Odası gibi şirket ve kurumlar yer almaktadır.

Bülent Orta’nın Platin, Metal Makine, ATSO Vizyon gibi dergilerde; Hürriyet, Star, Yeni Asır, Yenigün gibi gazetelerde; http://bulentorta.blogspot.com, http://kurumsallasiyorum.blogspot.com, http://karliligimiartiriyorum.blogspot.com gibi bloglarda yayınlanan 50’ye yakın makale ve köşe yazısı bulunmaktadır. Ege Tv, Yeni Asır Tv gibi bölgesel TV kanallarına konuk konuşmacı olarak katılarak deneyimlerini izleyicilerle paylaşmaktadır. 

 

1967 İzmir Bergama doğumlu ve evli olan Bülent Orta, iş haricindeki zamanlarda, etnik müzikleri derlemek, yakın tarih incelemesi yapmak ve düzenli bisiklet sporu yapmakla ilgilenmektedir.

Bülent ORTA

Türev Danışmanlık Kurucusu, Grup Başkanı ve Stratejik Yapılandırma Danışmanı

Lisans           : İktisat – Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF

bottom of page