top of page
Didem KARA

Kişisel Gelişim Eğitim Danışmanı

Lisans              : Uluslar arası İlişkiler – Beykent Üniversitesi İİBF

Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Didem Kara 2007 yılında mezun olana kadar İstanbul’da Aymar Yağ Gıda A.Ş.’de yönetici asistanı, Ürdün’de Royal Jordanian Airlines’ta uçuş görevlisi olarak çalışmıştır. Çalıştığı bu dönemde kurumsal iş yaşamını tecrübe etmiş ve lisans eğitimi alırken eş zamanlı olarak çalışarak kısa süreli iş deneyimi elde etmiştir.

2004 yılında yoga öğrenmek için Hindistan ve Tayland’a gitmiş, uzun süre yoganın kas iskelet sistemi üzerindeki faydaları alanında araştırmalar yapmış ve çeşitli eğitimler almıştır.

Üniversite yıllarında lisanslı sualtı hokeyi oynadığı dönemde eğitim alarak lisanlı yüzme antrönörü olmuştur. 2006’da yüzme antrenörü olması ile İstanbul’da Pamukspor, Burhan Felek gibi çeşitli spor merkezlerinde yüzme antrenörü olarak görev yapmıştır.

Mezun olduktan sonra satış ve pazarlama alanında deneyim elde etmek için 2008 yılından 2012 yılına kadar Abdi İbrahim  İlaç San.A.Ş.’de tıbbi ilaç mümessili olarak çalışmıştır. Çalıştığı dönemde asistan ürün müdürlüğü havuzunda pazarlama projeleri üretmiştir.

Medikal alanda edindiği yeni bilgileri de kullanarak, insanların yaşam kalitesini daha da artırabilecek çözümler üretmek, beslenme ve posture üzerine aldığı eğitimleri de kullanmak amacıyla daha etkili olacağı bir alana yönelmiştir. Posture (duruş)  bozuklukları nedenli oluşan  ağrılara iyi gelecek egzersizler ile bireysel beslenme  danışmanlık  hizmetlerini vermek amacıyla kendi isteği ile Abdi İbrahim A.Ş.’den ayrılıp Mayıs 2013 yılında DK Sağlık Danışmanlık şirketini kurmuştur.2013 yılından bu yana sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve düzenli egzersiz  alanlarında 3200 saat bireysel danışmanlık hizmeti ve eğitimi vermiştir.

Didem Kara triatlon, serbest dalış, sörf gibi zorlu spor branşlarında yarışan sporculara da beslenme menülerinde destek veren ve spor ile beslenmeyi birlikte uygulatabilen bir danışmanlık hizmeti vermektedir. Glutensiz , vegan, kristal şekersiz ve  unsuz  dizayn ettiği tarifleri ile de gıda toleransı olan bireylere alternatifler sunmaktadır. 

Skolyoz, kifoz, bel fıtığı yâda siyatik siniri ile ilintili ağrılar kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren, kronik ağrılara sebep olan sorunlardır. Hareket kabiliyetini de negatif etkileyebilen bir eksen bozukluğunda, kas boylarını uzatarak, mobilizasyon ve manüpilasyon teknikleri uygulayarak danışanlarının yaşam kalitesini arttıracak egzersizler dizayn etmiştir.

2016 yılında Türev Eğitim Danışmanlığı çatısı altında Kişisel Gelişim Danışmanı olarak sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, motivasyon, stres yönetimi ile kişisel gelişim alanlarında eğitim hizmeti vermeye başlamıştır.

Uzun yıllar lisanslı su altı hokeyi oynamış olan ve takımıyla birlikte birçok madalyanın sahibi olan Didem Kara, 2015 yılından beri ODTÜ takımının lisanslı serbest dalış sporcusudur. 2015 yılından beri çeşitli dereceler alan sporcu 2017 yılında Kaş Başka Uluslararası Serbest Dalış Dünya Şampiyona'sında iki farklı branşta bir bronz, bir de gümüş madalya almıştır. Sporcu,  kız çocuklarının  sosyal, fiziksel ve ruhsal güçlendirilmesi için T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Düşler Akademisi birlikteliğinde gerçekleşen Kızlar Atakta Projesi’ne sporcu gönüllü olarak destek vermektedir .

Sports Tv, İzmir Kent Radyosu, Ege Tv gibi radyo ve tv kanallarına farklı zamanlarda serbest dalış, beslenme ve duruş bozuklukları  konuları üzerine konuşmacı olarak katılmakta; deneyimleri ile profesyonel bilgilerini izleyici ile dinleyicilerle paylaşmaktadır.

1984 İstanbul Üsküdar doğumlu Didem Kara, iş haricindeki zamanlarda, yoga yapmayı, yeni beslenme tarifleri geliştirmeyi ve kitap okumayı çok sevmektedir.

bottom of page