top of page
Hasan Talat DÖNMEZ

Yurt Dışı Operasyonlar Direktörü ve Kıdemli Yetkili Yönetim Danışmanı

Lisans : Manchester Teknik Üniversitesi / İNGİLTERE - Tekstil Bölümü

Talat Dönmez, 1974 Senesinde Manchester Teknik Üniversitesinden mezun olduktan sonra iş yaşamımın ilk 10 senesini tekstil sektörünün SASA, EDİP İPLİK gibi kurumsallaşmış firmalarda sürdürmüştür.

Bundan sonra ihracat ağırlıklı konfeksiyon firmalarında, aylık ihracatı 1-2 milyon USD olan Esprit, Reebok Street One, Daniel Hechter, Scotch&Soda gibi markalara üretim yapan SÖKSA NASCO TEKS, ARAT TEKSTİL, TURKUAZ TEKSTİL ve FAB TEKSTİL’de pazarlamadan genel koordinatörlüğüne kadar her seviyede üst düzey yöneticilik yapmıştır. 

Bu görevleri sırasında insan odaklı ve emek yoğun sektörlerin en başında gelen konfeksiyon sektörünün günün şartlarına ayak uyduracak şekilde bilinçlenerek gelişmesi ve küresel rekabet şartlarında ayakta kalabilmesinin için Verimlilik, Planlama, Takip, Kontrol ve Dış Ticaret konularında yaptığı çalışmalarla firmaların etkinlik ve karlılıklarının artmasında önemli katkılar sağlamıştır.

Son olarak İstanbul merkezli bir kimya şirketinde ihracat departmanını yönetmiş ve söz konusu şirketin Ortadoğu, Afrika ve Doğu ülke pazarlarında ihracat performansını artırmayı başarmıştır.

Dönmez, üst düzey yöneticiliğini yaptığı firmalarda siparişten sevkıyata kadar maliyet analizi, takibi ve kontrolü üzerine birçok sistem kurmuş, ihracat etkinliğini artırmış ve beraberinde firmalardaki karlılığı %30’lardan %95’lere çıkarmayı başarmıştır. Eşzamanlı olarak üretimdeki gereksiz kayıplarda %50’ye varan azalmaya ulaşan etkin kapasite kullanımı ve kontrol sistemlerini firmalara yerleştirmiştir. Böylece etkin bir yönetim uygularken firmaların parasal olarak güçlenmesi ve yeni teknolojik yatırımlarla gelişmesine de katkıda bulunmuştur.  

Talat Dönmez, Tekstil ve Konfeksiyon sektöründe elde ettiği üretim deneyimlerini, farklı şirketlerde elde ettiği Dış Ticaret deneyimlerini Türev Danışmanlık bünyesinde paylaşmaktadır. Türev Eğitim Danışmanlığı bünyesinde Dış Ticaretin Püf Noktaları, Tekstil ve Konfeksiyon İşletmelerinde Verimlilik Artırma, Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Üretim Planlama ve Kontrol gibi eğitimler vermektedir. Ayrıca Türev Yönetim Danışmanlığı çatısı altında Tekstil ve Konfeksiyon İşletmelerinin yeniden yapılanması, üretim etkinliğinin artırılması, ihracat performansının artırılması konusunda danışmalık çalışmaları yapmaktadır.

Talat Dönmez, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

bottom of page