top of page

Kemal Sucu, 2009 yılında izmir Ekonomi Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olduktan sonra Uluslararası Ticaret alanında çalışmalarını daha da ilerletmek adına Kanada’ya gitmiştir. Yurt dışında bulunduğu süre zarfında Ashton College ve FITT kurumlarından “International Trade Management” diplomalarını alarak Export Development Canada (EDC) firmasında ihracat Danışmanı olarak aktif görev almıştır. 

Mesleğine duyduğu aşk, uluslararası ticaret alanında birçok proje geliştirmesine ve bu projeleri firmaların dış ticaret departmanlarında uygulamasına fırsat vermiştir. Çalışmasını ve uygulamasını yapmış olduğu başlıca projeler aşağıda sıralanmıştır:

 

• Improvement of Export Department Efficiency and Effectiveness.

• Strategic Plan of Export Marketing.

• Building International Trade Market Research Template and Selecting Effective Distribution Channel

 

2011 yılında Türkiye’de kurumsal bir firmada Dış Ticaret Yöneticisi olarak işe başlamış olup firmanın ihracat ve ithalat departman yapılanmasını üstlenmiştir. Birçok uluslararası markanın Türkiye distribütörlüğünü çalışmış olduğu firmanın bünyesine kazandırmanın yanı sıra firmanın üretimini yapmış olduğu ürünleri dış pazarlara açmıştır. Aynı zamanda,  uluslararası ticaret başlığı altında akademik araştırmalarını geliştirmek için Maltepe Üniversitesi Executive MBA programına katılmıştır. 1,5 dönemlik başarılı eğitim sürecinde “Improvement of International Distribution Channel Strategies” tezini hazırlamıştır. 

 

Akademik, sosyal ve mesleki hayatı boyunca benimsemiş olduğu yaratıcılık ve yenilikçilik kavramları onun için birer başarı kaynağı olmuş, iletişim becerilerinin ve analitik düşünme yeteneğinin gelişmesinde değerli katkılar sağlamıştır. Aktif iş ve akademik hayatı süresince birçok ulus ve farklı kültürden milletlerle kurmuş olduğu ilişkiler; ona hızlı düşünmeyi, çok çalışmayı, değişikliklere en kısa sürede adapte olmayı ve hızlı cevap vermeyi öğretmiştir. Kurmuş olduğu network ağı ile şuan hali hazırda çalışmış olduğu firmada uluslararası ticaret işlemlerinde bünyesindeki ekip ile etkin bir şekilde çalışmaktadır.  

 

Kemal Sucu, 1985 İzmir doğumlu olup, evli ve bir çocuk babasıdır. İthalat ve ihracat yönetimi hakkındaki bilgi ve tecrübelerini birçok online platformda makaleler ve blog yazılar şeklinde paylaşmaktadır. 

Kemal SUCU

Satış Yönetimi Eğitim Danışmanı

Yüsek Lisans : Executive MBA - Maltepe Üniversitesi

Lisans            : İngilizce İşletme - İzmir Ekonomi Üniversitesi

bottom of page