top of page

Dr. Mazhar İZMİROĞLU,  1947 İzmir doğumludur. 1969 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi ve Maliye Bölümünden mezuniyetinden sonra bir süre Sanayi Odasında uzman olarak çalışmış ve E.Ü. İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesinde Avrupa Topluluğu ve Türkiye ilişkileri üzerine Doktora yapmıştır.

1980 yılında iş hayatına atılmıştır. Çimento nakliyesi ve ticareti, Hırdavat ve sanayi malzemeleri ithalatı, Cep telefonları bayiliği ve Otomobil yetkili satıcılığı gibi farklı sektörlerde 4 ayrı şirket kurmuş ve eş zamanlı yöneticiliklerini yapmıştır. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliğinde bulunmuştur ve Ticaret Odası Vakfı’nın kurucularındandır.

2000 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde ve İktisat Fakültesi Bimer’de part-time öğretim görevlisi olarak  “Türkiye Ekonomisi”, “Ekonomik Doktrinler Tarihi” ve “Girişimcilik” dersleri vermiştir. Ekonomik ve mali konulara ilişkin olarak yayınlanmış muhtelif araştırma ve çevirileri, çeşitli seminer ve konferanslarda sunduğu tebliğleri mevcuttur. Halen çalışmalarını Aile Şirketlerinin kurumsallaşması üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Bu konuda yayınlanan ilk kitabı “Aile Şirketlerinde Profesyonellerle Yönetim” dir.

Türev Eğitim Danışmanlığı çatısı altında aile şirketlerinde profesyonelleşme, profesyonel yönetim,  kuşak geçişleri konularında seminerler. vermektedir.

Uluslararası Rotary  başta olmak üzere, çeşitli dernek ve kuruluşlarda üyedir.  Halen, Slovenya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosudur.  Uzakdoğu savunma sporları eğitmenidir. Yabancı dili İngilizcedir, evlidir ve bir oğlu vardır.

Dr. Mazhar İZMİROĞLU 

İş Adamı, Ekonomist ve Yazar

Doktora : Avrupa Topluluğu ve Türkiye İlişkisi- Ege Üniversitesi

Lisans    : Ekonomi ve Maliye-Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi

bottom of page